fbpx

Intymny anti-aging

To nie kwestia próżności, a zdrowia kobiet i poprawy komfortu życia w wielu aspektach – fizycznych, psychicznych, seksualnych.

Konsultacja dr n.med.Rafał Kuźlik/www.saskamed.pl

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są w zasadzie identyczne z tymi, które zaleca się do odmładzania twarzy. Paradoksalnie, są nawet ważniejsze, bo decydują nie o naszym wyglądzie, a zdrowiu. W jednych i drugich stosuje się te same technologie i preparaty. Działają poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych. Przywracają tkankom młodą, zdrową formę. W intymnym kontekście między urodą a zdrowiem można postawić znak równości. To rozsądna profilaktyka pozwalająca kobietom dojrzałym dłużej cieszyć się pełną aktywnością i komfortem przy rosnącej długości życia.

Ginekologia estetyczna oferuje konkretne rozwiązania na drażliwe problemy. Jest ratunkiem dla wielu kobiet, zarówno tych borykających się ze skutkami menopauzy, tych które chcą się do tego okresu sensownie „przygotować”, jak i młodych z problemami poporodowymi, a także wysiłkowym nietrzymaniem moczu spowodowanym np. przez sport lub… astmę.

Zabiegi intymne nie powinny być tematem tabu. To, że traktujemy je jako coś wstydliwego, to wpływ szkodliwych stereotypów i kompletnie nietrafnego skojarzenia ze wzorcami promowanymi przez pornografię – np. zabiegi wybielania odbytu i sromu (laserowe, podobnie jak w przypadku przebarwień na twarzy). Pacjentka, która chce się przerabiać wbrew sobie, zgodnie z oczekiwaniami partnera, kwalifikuje się bardziej na psychoterapię, niż leczenie ginekologiczne. Brak samoakceptacji, to już inna sprawa. Warto sobie pomóc. Tymczasem ginekologia plastyczna pomaga radzić sobie z tak istotnymi problemami, jak suchość pochwy, związana z wiekiem utrata objętości i sprężystości tkanek, gubienie moczu w stopniu lekkim, przerost warg sromowych powodujący dolegliwości bólowe.

Volumetria czyli dodawanie objętości

Poprzez wypełnienie i ujędrnienie tkanek stref intymnych likwiduje się asymetrię i wypełnia ubytki związane z atrofią i utratą kolagenu. Można w ten sposób domknąć srom i wejście do pochwy, schować wargi sromowe mniejsze przywracając młody kształt i objętość tym większym. Łączy się w tym efekt wizualny i zdrowotny. Zabiegiem permanentnym jest przeszczep własnego tłuszczu, np. z brzucha. Najbardziej popularnymi preparatami są jednak wypełniacze bazujące na kwasie hialuronowym. Powstały nawet specjalnie dedykowane do tych terapii okolic intymnych, tak usieciowane by maksymalnie wydłużyć trwałość i zapewnić bezpieczeństwo stosowania (StylAge Desirial, Neauvia Intense Rose ). Kwas daje rezultat czasowy – na 1-2 lata. Prócz rewitalizacji oraz zwiększenia objętości tkanek, stosuje się go także do powiększenia, uwypuklenia punktu G.

Przywrócenie nawilżenia pochwy

Suchość pochwy często towarzyszy okresowi przedmeopauzalnemu i menopauzie. By ją złagodzić i przywrócić śluzówce jej dawny sposób funkcjonowania, wykorzystuje się mezoterapię (płytkie, gęste ostrzykiwanie) kwasem hialuronowym, który wiąże wodę lub osoczem bogatopłytkowym uzyskanym z własnej krwi pacjenta. Osocze intensyfikuje procesy regeneracyjne, aktywuje czynniki wzrostu, te same które biorą udział w leczeniu ran. Zabiegi w formie mezoterapii służą także odmładzaniu sromu.

Na zdjęciu Rejuvenation Rose Gel.
NEAUVIA INTIMATE to rozwiązanie dedykowane do pielęgnacji wrażliwych okolic intymnych. Delikatny żel zapewnia intensywny efekt nawiżający i wypełniający, wpływając na udoskonalnie wyglądu tych okolic. Składniki zawarte w preparacie przyspieszają proces regeneracji naskórka, zarówno w codziennej pielegnacji, jaki i po zabiegach ginekologicznych. Preparat wspomaga utrzymanie optymalnego pH okolic intymnych. cena 288 zł.

Podobne efekty dają także fale radiowe i lasery, które poprzez działanie ciepłem stymulują produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny – śluzówka się pogrubia i staje się lepiej ukrwiona. Najlepsze efekty osiąga się łącząc kilka metod, podobnie jak przy odmładzaniu twarzy. Zabiegi są mało lub w ogóle nie inwazyjne.
Sama, z ciekawości jak to jest, przetestowałam fale radiowe, zabieg ThermiVa. Doznania – jak ciepły wibrator… żadnych efektów ubocznych i ograniczeń (seks wręcz zalecany!), same pozytywy… duże. Bardzo polecam. Laser jest nieco bardziej inwazyjny (ok. tygodniowa rekonwalescencja, pierwsze dni możliwe plamienie, potem ograniczenie aktywności). Znając doznania z fotoodmładzania twarzy, nie zdecydowałam się wypróbować go bez konkretnej potrzeby…
Zabiegi warto zrobić profilaktycznie, niejako „na zapas”, ponieważ przed menopauzą stymulacja produkcji kolagenu jest bardziej efektywna. Spadek poziomu estrogenów, niestety mocno upośledza funkcjonowanie fibroblastów, które produkują to białko. Jeśli wyjściowy poziom i jakość kolagenu będą wysokie, spadek będzie mniej odczuwalny.
Intymny lifting za pomocą wybranej metody może zdziałać cuda, zarówno zniwelować ból, dyskomfort, jak i poprawić jakość życia seksualnego. Wszystkie wyżej wymienione metody odmładzają zmniejszając atrofię tkanek i regenerują. Są odpowiedzią na problemy, na które uskarżają się kobiety w okresie menopauzy. Bardzo istotną składową terapii jest także wspomaganie hormonalne. HTZ – hormonalna terapia zastępcza, z której trzeba jak najszybciej zdjąć złe odium, które na niej ciąży. Obecne zalecenia są takie, by objąć nią wszystkie kobiety, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych.

Plastyka warg sromowych mniejszych

To najczęściej wykonywany zabieg u młodych kobiet. Ich przerost utrudnia funkcjonowanie, powoduje urazy i ból, dolegliwości podczas uprawiania sportów, np. jazdy na rowerze czy konnej.

Drugi aspekt obejmuje poczucie wstydu, obawę przed założeniem kostiumu kąpielowego lub pokazaniem się partnerowi, bo narząd może wydawać się zbyt „męski”. O ile problem nie jest wielki, można sobie radzić nawet bez operacji, poprzez termiczne „ściągnięcie” tkanek, tak by zmniejszyć tzw. „falbanki” lub volumetrię – wypełnienie warg większych, które zamykają w sobie te mniejsze. Unika się wtedy efektów ubocznych w postaci zmniejszenia doznań seksualnych, co może się zdarzyć po operacyjnym usunięciu tkanek, choć ryzyko jest minimalne.

W wieku okołomenopauzalnym przeprowadza się tego typu zabiegi, tylko zazwyczaj przyczyny są inne – procesy starzenia, utraty jędrności oraz rozciągnięcie tkanek i utrata ich objętości w strefie intymnej. 

Dodaj komentarz